Skąd pochodzi styl loftowy i dlaczego jest tak popularny?

Skąd pochodzi styl loftowy i dlaczego jest tak popularny?

Moda na lofty wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. To tam w latach 60. XX wieku malarze, muzycy i przedstawiciele bohemy zaczęli się osiedlać w budynkach opuszczonych i zdewastowanych dzielnic przemysłowych – dawnych fabrykach, magazynach i innych wielkometrażowych przestrzeniach.

Historia, która stoi za stylem industrialnym, jest zaskakująco prosta. Większości nowych mieszkańców loftów zwyczajnie nie było stać, aby wyremontować i wykończyć wielkie powierzchniowo wnętrza, dlatego pozostawiali poprzemysłowe elementy w takim stanie, w jakim je zastali. Dlatego w amerykańskich loftach spotykało się betonowe podłogi i ściany, surową czerwoną cegłę, przemysłowe oświetlenie, a także widoczne kable, rury i inne elementy instalacyjne. To, co było początkowo ekonomiczną koniecznością, wkrótce stało się bardzo pożądane. W loftach zaczęli mieszkać znani i popularni artyści, napędzając modę na surowe przestrzenie industrialne. 

Wkrótce trend na lofty dotarł do Europy, a kilka lat temu przywędrował także do Polski. Niestety niewiele jest u nas przestrzeni poprzemysłowych, które można z sukcesem zagospodarować w ten sposób. Coraz większą popularnością cieszą się więc tzw. soft lofty, czyli wnętrza w nowych budynkach projektowane tak, by lofty przypominały. Na szczęście jest wiele sprytnych patentów, by zwyczajne mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny zmienić w oazę stylu industrialnego! 

Wkrótce trend na lofty dotarł do Europy, a kilka lat temu przywędrował także do Polski. Niestety niewiele jest u nas przestrzeni poprzemysłowych, które można z sukcesem zagospodarować w ten sposób. Coraz większą popularnością cieszą się więc tzw. soft lofty, czyli wnętrza w nowych budynkach projektowane tak, by lofty przypominały. Na szczęście jest wiele sprytnych patentów, by zwyczajne mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny zmienić w oazę stylu industrialnego! 

Salon w loftowym stylu – najważniejsze cechy

  • Surowa i minimalistyczna aranżacja zgodnie z zasadą „less is more”.

  • Obecność materiałów, które kojarzą się z przemysłową przestrzenią: betonowe płyty lub mikrocement, czerwona cegła, stal malowana proszkowo, surowe drewno, szkło (najczęściej w postaci szklanych tafli ze stalowymi czarnymi ramami i szprosami).

  • Stonowane i neutralne barwy (biel, szarości) jako baza, do tego akcenty w matowej czerni, kolorze drewna lub barwne detale (czerwone, zielone, pomarańczowe, niebieskie). 

  • Eksponowanie tych elementów, które zwykle są ukrywane: natynkowe gniazdka, kable, rury, elementy konstrukcyjne.

  • Brak tradycyjnych ścianek działowych, zamiast nich szklane ścianki loftowe lub ażurowe drewniane przegrody z lameli. 

  • Proste, minimalistyczne meble – sofy w kolorze czarnym, szarym lub brązowym, drewniane stoły na metalowych podstawach, loftowe regały ze stali lub drewna, meble w stylu vintage (np. wojskowe skrzynie). 

  • Dekoracje i dodatki nawiązujące do klimatu dawnej fabryki: lampy na „gołych” kablach, betonowe doniczki, dekoracje z surowego drewna i malowanej proszkowo stali, zegary czy figurki w klimacie steampunkowym. 

    Loftowy salon – 3 dobre pomysły na aranżację ściany

Loftowy salon – 3 dobre pomysły na aranżację ściany

Jak urządzić pokój dzienny w industrialnym stylu? Ważnym miejscem jest ściana w salonie i to na nią warto zwrócić największą uwagę. Możesz zdecydować się na dekorację ścian: za sofą, za stołem czy za telewizorem lub ewentualnie wykończenie odpowiednim materiałem kompletu ścian w salonie.

O ile płyty betonowe czy tynk betonowy to dobry pomysł także na wszystkie ściany w pomieszczeniu, o tyle okładziny takie jak czerwona cegła czy drewniane panele sprawdzą się raczej jako dodatek. Jeśli wykończysz w ten sposób cały pokój, zamiast loftowej przestrzeni otrzymasz tzw. efekt studni, czyli ciemne, ponure i optycznie zmniejszone pomieszczenie. 

 

1. Ściana w salonie wykończona betonowymi płytami lub tynkiem

Beton to materiał, który naturalnie kojarzy się z fabrycznym stylem. W teorii najprostszym rozwiązaniem wydaje się pozostawienie ścian lub sufitu bez tynku, czyli z surowym, niewykończonym betonem. Sprawdzi się to zwłaszcza w nowoczesnych domach.

W praktyce jednak najczęściej ściany wykańcza się płytami z betonu architektonicznego. Wygląda on jak prawdziwy beton, ale w rzeczywistości jest dekoracyjną, cienką okładziną. Możesz wykorzystać go do obłożenia ściany, ale także schodów, kominków, a nawet wykończyć nią blaty.

Inny sposób na efekt betonu na ścianie to betonowy tynk – gotowa masa, która po nałożeniu na powierzchnię imituje surowy beton. Nowoczesna technologia daje możliwość zastosowania różnych efektów: taki tynk może mieć nawet efekt deskowania lub charakterystyczne dla prawdziwego betonu wżery i ubytki. 

 

2. Naturalna cegła na ścianie w salonie

Dawne fabryki najczęściej budowało się z czerwonej cegły. I to właśnie cegła, jak żaden inny materiał, tworzy loftowy klimat w salonie. Jeśli nie masz tego szczęścia, by mieszkać w starej kamienicy, w której wystarczy tylko skuć tynk i odsłonić cegłę, pozostaje Ci wykończenie ściany w salonie ceglanymi płytkami.

Jakie możliwości masz do dyspozycji? Pierwszą z nich jest wykorzystanie starej cegły rozbiórkowej. Ściana z cegły z rozbiórki wygląda autentycznie, a każdy element jest niepowtarzalny. Możesz w ten sposób wykończyć jedną ścianą lub jej fragmenty. 

Jeśli nie podoba Ci się efekt starej ściany, inna opcja to ceglane płytki klinkierowe. Możesz wybrać nawet płytki ręcznie formowane, które będą dobrze odwzorowywać charakter prawdziwej cegły. Takie elementy idealnie pasują do detali ze szkła, stali czy drewna. 

Ostatnia opcja na cegłę w salonie to dekoracyjne płytki cegłopodobne, które oddają klimat dawnych fabryk czy wiekowych kamienic, a przy tym są naprawdę przystępne cenowo.

 

3. Drewniane panele na ścianie w salonie

Oprócz cegły i betonu warto zwrócić uwagę na mniej oczywistą możliwość wprowadzenia klimatu dawnych fabryk do salonu. To ścienne panele drewniane, które pochodzą z rozbiórek starych budynków. Spodobają się wszystkim fanom stylu loftowego, ale także vintage czy rustykalnego. Drewniane panele są unikatowe, mają niepowtarzalny rysunek i kolor, a przy tym to produkt w 100% naturalny, odpowiedni do pomieszczeń o niewielkiej wilgotności, czyli właśnie salonów. 

 

Produkt dodany do listy życzeń

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.