Czym są lamele dekoracyjne?

Lamele to długie i wąskie elementy, które montuje się do ściany lub sufitu jako rodzaj dekoracji 3D. Można je też umieścić w roli ażurowej przegrody pomiędzy pomieszczeniami lub różnymi strefami funkcjonalnymi w otwartej przestrzeni. 

Najpopularniejsze są wąskie lamele z rysunkiem naturalnego drewna, które wyglądają jak pionowe, poziome lub ukośne kantówki czy też deseczki. Miłośnicy mocniejszych akcentów kolorystycznych mogą się też zdecydować na lamele w innym kolorze i wykończeniu – również w matowej czerni.

Czym są lamele dekoracyjne?

Jak zbudowana jest lamela dekoracyjna na ścianę?

Lamela składa się najczęściej z dwóch elementów. Jeden z nich to ukryta listwa montażowa. Umieszcza się ją na ścianie przy pomocy wkrętów lub kleju montażowego, a czasem przymocowuje do płyty laminowanej. Właściwa lamela to profil w kształcie litery U, który zakłada się na listwę montażową.

Lamele mogą być drewniane (częsty wybór to dąb czy jesion). Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak lamela z płyty MDF, wykończona okleiną w dowolnym kolorze – zwykle jest to kolor i rysunek naturalnego drewna.

Inną opcją są lamele ażurowe. Wykorzystuje się je jako ściankę działową np. pomiędzy przedpokojem i salonem lub między aneksem kuchennym i pokojem dziennym. Montuje się je wtedy do podłogi i do sufitu. 

Skąd tak duża popularność lameli we wnętrzach? Stąd, że każdą aranżację zmieniają w nowocześniejszą i bardziej dynamiczną, a przy tym dodają głębi, czyli powiększają optycznie pomieszczenie. Wprowadzają modną teraz naturę do mieszkania. Są też bardzo mocnym akcentem dekoracyjnym, a przy tym montuje się je szybko, łatwo i bez konieczności specjalnego przygotowywania ściany (wystarczy ją po prostu pomalować).

Jak zbudowana jest lamela dekoracyjna na ścianę?

Jak możesz wykorzystać lamele w aranżacji wnętrz?

Oto 5 popularnych pomysłów!

1. Lamele na ścianie z telewizorem

Ściana telewizyjna to zwykle centralny punkt w pokoju dziennym. Widzi się ją jako pierwszą po wejściu, nic więc dziwnego, że najczęściej jest też najbardziej reprezentacyjną powierzchnią. Przyda się tu efekt WOW! A dać go mogą właśnie pionowe lamele. 

Jeśli zależy Ci na spektakularnej dekoracji ściany z telewizorem, zamontuj panele na całej długości ściany, a na nich zawieś telewizor. Inna opcja to dwie mniejsze ścianki z lameli po obu stronach telewizora. Możesz także zdynamizować całą kompozycję, umieszczając lamele na połowie ściany. Jaki kolor lameli wybrać? Uniwersalne rozwiązanie to naturalny dąb lub jesion. 

2. Lamele na ścianie i suficie lub na samym suficie

Jeśli zależy Ci na niepowtarzalnej aranżacji w duchu minimal lub japandi, ciekawym rozwiązaniem może być wykończenie lamelami większej powierzchni otwartej części dziennej. Pierwsza możliwość to lamele na ścianie oraz na suficie. Zaakcentujesz w ten sposób jedną ze stref funkcjonalnych, np. jadalnię. 

Inny interesujący pomysł aranżacyjny to wykorzystanie lameli w roli dekoracji sufitu. Nie bez powodu mówi się, że sufit to „piąta ściana”, czyli powierzchnia, którą można śmiało ująć w projekcie wnętrz! 

Kiedy warto postawić na taki sposób wykończenia sufitu? Gdy masz do dyspozycji dużą otwartą przestrzeń i ponadwymiarową wysokość pomieszczeń (2,7 lub wyżej). W mieszkaniu „normalnej” wysokości (czyli np. 2,5 metra) sufit z lamelami obniży pokój i zmniejszy go optycznie. 

3. Lamele w przedpokoju 

Strefa wejścia w domu czy mieszkaniu to, wbrew pozorom, bardzo wymagająca przestrzeń. Zwykle ma niewielki metraż, mało więc oferuje możliwości ciekawej aranżacji. Co więcej, to miejsce, w którym dużo się dzieje – ruch jest tu spory, łatwo o uszkodzenia czy zabrudzenia ściany butami, plecakami czy torbami, zwłaszcza gdy w domu rządzą dzieci. 

Jak ciekawie zaaranżować nowoczesny przedpokój? Kolejny raz przydadzą się drewniane lamele. Jeśli wykończysz nimi ścianę w wąskim korytarzu, zyskasz modną, designerską dekorację i nie zmniejszysz cennej powierzchni. 

Lamele idealnie się też sprawdzą jako ścianka dzieląca strefę wejścia od salonu. To dobry pomysł szczególnie w mieszkaniu w bloku, w którym brak wydzielonego przedpokoju. Możesz też pokusić się o zrobienie zabudowy, w której dół będzie stanowić szafka z tapicerowanym siedziskiem, a górę – ażurowe lamele.

4. Lamele pomiędzy salonem a aneksem kuchennym

Otwarta część dzienna, w której kuchnia i jadalnia znajdują się w pokoju dziennym, to bardzo popularne rozwiązanie zwłaszcza w nowym budownictwie. 

Aneks kuchenny ma wiele zalet. Pozwala oszczędzić miejsce i wygospodarować przestrzeń na dodatkową sypialnię czy pokój dziecięcy zamiast zamkniętej kuchni. Ma jednak także swoje wady. Największym wyzwaniem jest na pewno wydzielenie go z otwartej strefy dziennej. Nowoczesnym pomysłem na ściankę działową są właśnie lamele.

5. Lamele na ścianie za łóżkiem w sypialni

Tak jak w salonie ściana telewizyjna, tak w sypialni to ściana za łóżkiem jest centralnym i przyciągającym uwagę punktem. Jak ją modnie wykończyć bez konieczności gruntownego remontu? Wystarczy zamontować na ścianie dekoracyjne lamele. 

Taka ozdoba nie potrzebuje żadnej konkurencji! Wstaw do sypialni nowoczesne łóżko tapicerowane lub drewniane, zadbaj o miejsce do przechowywania i Twoja piękna, modna sypialnia jest gotowa.

 

 

Produkt dodany do listy życzeń

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.