Czym kamień elewacyjny różni się od naturalnego?

Kamień od setek lat jest wykorzystywany jako materiał na ściany zewnętrzne domów. Ma mnóstwo zalet – jest trwały, odporny na wilgoć, ataki szkodników, ogień i promienie słoneczne. Duża różnorodność kolorów i wzorów pozwala dobrać kamień do nowoczesnego, klasycznego czy rustykalnego projektu, a także stworzyć harmonijne połączenie z wybranym pokryciem dachowym czy kolorem okien.

Kamień naturalny ma jednak swoje wady. Przede wszystkim jest rozwiązaniem bardzo drogim. Miłośnicy kamienia często zastępują go tzw. kamieniem elewacyjnym. To wysokiej jakości płytki betonowe, które wytwarzane z dbałością o każdy szczegół doskonale naśladują kamień naturalny. Duży wybór kolorów i wzorów pozwala dobrać kamień dekoracyjny do stylu domu i do każdego projektu.

Kamień elewacyjny

Kamień elewacyjny zalety i wady

Kamień na elewację możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Należy do nich wykończenie elewacji w całości lub użycie kamienia elewacyjnego do zaznaczenia tylko niektórych stref – wejścia do domu, wykusza, zagłębień, filarów, kolumn, narożników. Kamieniem ozdabia się też miejsca wokół okien i zewnętrzne klatki schodowe. Kamień elewacyjny służy również do wykończenia ogrodzeń, garaży, murków oraz małej architektury ogrodowej.

Jakie zalety ma to rozwiązanie? Jedną z nich jest przede wszystkim wspomniana już różnorodność kolorów i wzorów. Do wyboru masz imitację wielu naturalnych kamieni jak granit czy piaskowiec, a nawet kamień polny, idealny do rustykalnych projektów. Kamień dekoracyjny może też naśladować cegłę w różnych wariantach, od klinkierowej po wyrabianą ręcznie. Imitacje betonu czy drewna są chętnie wykorzystywane w architekturze minimalistycznej lub inspirowanej stylem industrialnym. Możliwości masz bardzo wiele, z pewnością więc łatwo dopasujesz rodzaj kamienia do elewacji Twojego domu!

Kolejna zaleta kamienia dekoracyjnego na elewację to jego odporność i wytrzymałość. Wykonany jest z betonu – najtrwalszego materiału wykorzystywanego w budownictwie. Nie zniszczą go deszcze, burze, mróz, wilgoć i duże opady śniegu. Niestraszne mu promienie UV – nie blaknie i nie szarzeje jak drewno. Jest niepalny oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne, różnego typu kruszenia czy zarysowania. Kamień na elewację łatwo też utrzymać w czystości – służą do tego zwykłe, dostępne w sklepach środki.

Ogromnym atutem kamienia dekoracyjnego jest jego cena – o wiele niższa niż cena kamienia naturalnego czy modnego drewna elewacyjnego.

Kamień dekoracyjny

Kamień elewacyjny najlepsze pomysły 

Kamień dekoracyjny na elewację ma bardzo wiele różnych zastosowań. Często spotykanym rozwiązaniem jest obłożenie nim całości elewacji – taki pomysł pasuje do modnych minimalistycznych projektów np. z płaskim dachem lub w typie nowoczesnej stodoły oraz do tradycyjnych domów w klimacie rustykalnym czy klasycznym. W takim wypadku najczęściej spotykaną opcją jest kamień elewacyjny w stonowanym, spokojnym kolorze – beżowym, szarym lub w odcieniach z gamy barw ziemi.

Ciekawym pomysłem dla miłośników oryginalnych projektów jest też elewacja z kamienia w kolorze grafitowym – chłodna, minimalistyczna, ale z pewnością niepowtarzalna. Z kolei zwolennicy stylu śródziemnomorskiego czy wiejskiego wybiorą z pewnością elewację w kolorze piasku lub ciepłego jasnego brązu, inspirowaną miasteczkami Andaluzji czy południowych Włoch.

Kolejnym ciekawym pomysłem na wykorzystanie kamienia dekoracyjnego na elewacji jest wykończenie nim cokołu domu. Budynek zyskuje dzięki temu bardziej różnorodny wygląd, można też w ten sposób poprawić proporcje bryły. Cokół z kamienia elewacyjnego nie brudzi się tak jak tynk, nie widać na nim glonów, śladów po piasku czy ziemi oraz zacieków.

Kamień elewacyjny bardzo często wykorzystuje się też do podkreślenia stref wejściowych – ganków, niszy, podcieni. Można w ten sposób zaakcentować najbardziej reprezentacyjną część domu. Identyczne zadanie spełnia kamień w strefie wypoczynkowej – np. na tarasie. Wygląda naturalnie, znakomicie współgra z zielenią ogrodową, pozwala stworzyć atmosferę relaksu, harmonii i wyciszenia.

Produkt dodany do listy życzeń

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.